Dnes se zaměříme na jednu z častých otázek: kaz a genetika. Existuje spojení?

14.06.2024

Velmi často, když rodiče zjistí stav zubů svého dítěte, přítomnost kazů a jeho komplikací, jako jsou zánět zubní dřeně a šíření infekce, nejčastěji slyšíme odpověď: "Ach, čistíme mu zuby, snažíme se, to vše je genetika. To má po mamince a po tatínkovi, ti měli také špatné zuby.!"

Milí rodiče, nehledejte vinu nikde kolem sebe a pojďme se raději na ten problém podívat podrobněji.

Kaz je patologický proces, který je charakterizován demineralizací tvrdých tkání zubu s jejich postupnou destrukcí a vytvořením dutiny. Avšak vznik kazu má více přičin.

Hlavním vyvolavatelem je považován mikroorganismus Streptococcus mutans, který je normálně přítomen v dutině ústní, ale aby se stal škodlivým a patogenním pro zuby, musí být splněny určité podmínky.

Především se jedná o špatnou hygienu a přítomnost plaku na povrchu zubu, který je živným prostředím pro mikroorganismy. Nezdravá strava, která se skládá z velkého množství sladkostí, džusů, nedostatek tvrdé potravy, nedostatečné množství vody, nadměrná konzumace sacharidů, zejména v noci atd. Výsledkem životní činnosti mikroorganismů při zpracování jednoduchých sacharidů jsou kyseliny, které negativně ovlivňují zubní tkáně. A pokud je to ještě večerní doba a hygiena není provedena, účinek se zdvojnásobuje. V noci se totiž vyplavuje méně slin, které jsou fyziologickým čističem zubů. Hladina elektrolytů v slinách může odrážet rovnováhu demineralizace a remineralizace zubů v mikroprostředí, která je spojena s výskytem kazů zubů. Vše ovlivňuje výměna mikro-a makroelementů, vitaminů v těle dítěte. A to je to, co nazýváme náchylností k zubnímu kazu. Také na to má vliv stav imunitního systému dítěte a mnoho dalšího.

Abychom zabránili vzniku zubního kazu, je nutné pravidelně, správně a důkladně čistit zuby, upravit stravování, snížit množství sacharidů, pravidelně chodit na preventivní prohlídky jak k zubaři, tak i pediatrovi.

Co tedy můžeme zdědit po rodičích?

Můžeme zdědit :

  • špatný skus – tedy polohu zubu a poměr mezi čelistmi;
  • počet zubů – absence některých nebo nadbytek;
  • tvar, velikost a barvu zubů;
  • specifické vlastnosti struktury zubu

    .

Z toho tedy vyplývá, že kaz není genetickým onemocněním, ale získaným.

Proto nezapomeňte na důležitost dentální hygieny a chraňte zdraví svých dětí. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba.